سایت خبری،فرهنگی شهر دهرم
آخرین ارسال های انجمن
شیوه‌نامه‌ی نظردهی

برای نظر دادن در دهرم ناب دات آی آر ، ۱۰ راهنما وجود دارد که انتظار داریم همه مخاطبان در هنگام ارایه‌ی نظرشان در دهرم ناب به آن‌ها پایبند باشند:

1- ما از بحث و نقد و مخالفت استقبال می‌کنیم، اما مهم‌ترین امر برای اینکه دهرم ناب مکانی مناسب و مشوق برای شرکت همگان در بحث‌ها باشد، این است که با اشتیاق به موضوع مورد بحث بپردازند و از موضوع خارج نشوند. ما مطلقاً مشوقِ دشنام‌گویی و سوءاستفاده‌ی بی‌فکرانه از فضای فراهم شده برای بحث و گفت‌وگو نیستیم. حمله‌ی شخصی به دیگر نظردهندگان، یا نویسندگان مطالب هیچ جایی در یک گفت‌وگوی اندیشمندانه ندارد. به طریق خردمندانه ای، ما از نقد مطالبی که انتشار می‌دهیم، استقبال می‌کنیم، اما ارایه‌ی تصویری نادرست از تارنما‌یمان و نویسندگان آن را تحمل نخواهیم کرد. به منظور ایجاد فضای مفیدی برای بحث و تبادل‌نظر و یادگیری، ما میان بحث‌های سازنده و متمرکز و حمله‌های شخصی و مغرضانه تمایز قایل خواهیم شد.

۲- خواهشمندیم به عقاید و گفتارهای دیگران احترام بگذارید و به تأثیر آن‌ها در هنگام نوشتن نظرهایتان توجه کنید. ما متوجه هستیم که خیلی وقت‌ها مردم درباره‌ی موضوعات مطرح‌شده در دهرم ناب  احساساتی پرشور و قوی دارند، اما به هر حال نوشته‌هایی که توهین‌آمیز یا تهدیدآمیز باشند را حذف خواهیم کرد. ما این حق را برای خودمان محفوظ خواهیم داشت که گفت‌وگوهایی را که به حد جنگ و جدل‌ و یا بر اساس تندروی‌ها یا تعبیر های بی‌پایه باشند فروکاسته می‌شوند. و یا جهت این چنین بحث‌هایی را تغییر می دهیم . ما نمی‌خواهیم خوانندگان، بحث، درباره موضوعات مورد علاقه‌شان را متوقف کنند، اما از کاربران می‌خواهیم که راهی پیدا کنند تا نظرها‌یشان را بدون اینکه تفرقه‌انداز، تهدید‌گر یا زهرآگین باشد، مطرح کنند.

۳- ما نژادپرستی، توهین و تبعیض جنسیتی، و دیگر شکل‌های نفرت‌پراکنی را تحمل نمی‌کنیم(یا هر محتوای دیگری را که بشود چنین تعبیری از آن کرد.) ما بین «نقد یک حکومت خاص، سازمان، جامعه،جنس، یا عقیده» و «حمله بر اساس نژاد، مذهب، جنسیت، یا گرایش جنسی افراد» تفاوت قایل هستیم.

۴- ما توجه داریم که مخاطبانی جهانی داریم، اما از آنجایی که مطالب ما به زبان پارسی منتشر می‌شود، زبان و خط بحث‌ها در دهرم ناب همه باید پارسی باشد. به همین دلیل نظرهایی که چنین نباشد، حذف می‌شود. همچنین فینگلیش نوشتن قابل قبول نیست!

۵- هر مطلبی که ما را در خطر پیگرد قانونی قرار دهد را حذف می‌کنیم. مطالبی از قبیل اتهام زدن به دیگران و یا مطالبی که انتشار آن‌ها نقض‌کننده‌ی کپی‌رایت یا قانون دولت ایران باشد. ما توجه داریم که شما ممکن است، بخواهید از یک منبع بیرونی نقل قول کنید، اما خواهشمندیم تلاش کنید تا از رونوشت-جای‌گذاری گسترده‌ی مطالب دیگران خودداری کنید؛ چراکه نه تنها روند بحث را کُند می‌کند، بلکه ممکن است ما را به دردسر کپی‌رایت هم بیندازد. مطمئناً به جای اینکه کل مقاله را کپی – پیست کنید، بهتر است که خلاصه‌ای کوتاه از آن مقاله را بیاورید.

۶- ما هر مطلبی را که مشخصاً تبلیغاتی باشد و یا به نظر جفنگ بیاید، حذف می‌کنیم. هدف ما این است که فضایی فراهم آوریم تا خوانندگان با هم تبادل نظر کنند و به نهادها یا سازمان‌های تجاری که خودشان را به جای مردم عادی جا می‌زنند، روی خوش نشان نمی‌دهیم.

۷- قبل از اینکه بر روی دکمه انتشار و یا فرستادن دیدگاه کلیک کنید، فکر کنید. به خاطر داشته باشید که دهرم ناب یک مکان گفت‌وگوی عمومی است و حرف‌های شما در آن بایگانی خواهد شد و برای هر کسی که پس از مدت‌های طولانی به آن صفحه سر بزند هم قابل دسترسی خواهد بود. حواستان باشد که وب حافظه‌ای دراز مدت دارد.

۸- مرتبط با مطلب حرف بزنید. بیشتر گفتارها در دهرم دات کام مربوط به یک موضوع خاص در یک نوشته ی خاص در یک دسته ی خاص هستند. می‌دانیم که بعضی گفت‌وگوها می‌توانند حوزه‌های زیادی را در برگیرند اما به منظور حفظ تمرکز هر دسته بر روی موضوع مطلب ارائه شده در همان دسته ، اگر نظر شما چیزی باشد که به مطلب اصلی مربوط نباشد، حذف خواهد شد. همین روند در مورد پرسش‌های شما درباره‌ی نحوه‌ی مدیریت نظر‌ها هم اعمال خواهد شد، یعنی اگر در بخش نظر‌ها درباره‌ی روند مدیریت دیدگاه‌ها سؤال کنید، این پرسش حذف خواهد شد؛ چراکه این پرسش‌ها نباید در بخش نظر‌ها مطرح شوند (چون نظر مربوط به آن مطلب نیست.)

۹- این فضا متعلق به ماست، اما گفت‌وگوهایی که به وجود می‌‌آید، متعلق به همه است. ما می‌خواهیم که این فضا مکانی برای تبادل فکری و نظری باشد و از نظردهندگان و مخاطبان انتظار داریم ما را از مشکلات بالقوه‌ای که ممکن است به وجود بیاید، آگاه و به ما کمک کنند، بحث‌ها جذاب و اندیشمندانه باقی بمانند.

۱۰- به خاطر بسپارید که متن همیشه رسانه و واسطه‌ی مناسبی برای مکالمه نیست. لحن صدا، کنایه، طنز و غیره اغلب از طریق واژگان ظاهر شده بر روی یک مانیتور درست فهمیده یا منتقل نمی‌شوند. آگاه باشید که ممکن است، سخنِ شما درست فهمیده نشود؛ در نتیجه تلاش کنید تا جایی که می‌توانید واضح باشد که دارید چه می‌گویید و انتظار این را داشته باشید که شاید مردم سخنِ شما را متفاوت با آنچه شما قصد داشته‌اید، برداشت کنند. برای اینکه این فضا برای همه‌ی نظرها باز باشد، خواهشمندیم با حفظ لحنی معقول، حتی در شرایطِ نامعقول به ما کمک کنید!

برای آن‌ها که وقت‌شان تنگ است و فرصت خواندن کل این اصول را ندارند، فشرده آنچه آمد، عبارت‌ است از:

- از خود، آن اندیشمندی، حکمت و حس طنزی که می‌دانیم دارا هستید، نشان دهید. ناخوشایند رفتار نکنید.

- نسبت به کیفیت جمعی که در آن مشارکت می‌کنید، قبول مسئولیت کنید. کمک کنید که این فضا بهتر شود.

سردبیر و نویسندگان دهرم ناب تلاش می‌کنند، محیطی سالم و مثبت را فراهم کنند. بالاتر از هر چیزی، ما حق این را برای خودمان محفوظ می‌داریم که قدم‌های لازم را برای اجرای اقداماتی که امیدواریم به نفع کل مجموعه(نویسندگان و مخاطبان) باشد، برداریم.

تعامل با کاربران و فعالیت‌های دهرم ناب:

علاوه بر موارد ذکر شده بالا، مدیریت مجموعه از هفت طریق عمده با افرادی که در بحث‌های دهرم ناب  شرکت می‌کنند، تعامل دارد:

۱. در عین اینکه تلاش می‌کنیم بر فعالیت‌هایی که در این مجموعه انجام می‌شود، نظارت داشته باشیم و حواسمان به اتفاقاتی که می‌افتد باشد، ‌همزمان به همکاری کاربران برای گزارش نظرهای آزار‌دهنده، خشونت‌آمیز یا توهین‌آمیزی که مشاهده می‌کنند، تکیه می‌کنیم. از آنجا که بیشتر نظرها پس از ارسال باید تأیید شوند، ممکن است شما قبل از سردبیر ، نظری مشکل‌آفرین را ببینید، خوب است آن را گزارش دهید تا مسأله به سرعت حل شود. ما از مخاطبانِ خود مصرانه درخواست می‌کنیم که از این امکان استفاده کنند تا به ما اجازه دهد که این فضا را برای همگان بهتر کنیم. وقتی ما برای حفظ محیطی مناسب و گرم و صمیمی مسئولیت قبول می‌کنیم، نفسِ بحث و گفت‌وگو نیز بهبود پیدا می‌کند و همه‌ی افراد درگیر در آن بهره‌مند می‌شوند.

۲- ما هرجا که لازم باشد نظرها، ارسال مطالبی از  اعلامیه‌ها، ‌مقالات و پست‌های وبلاگی را حذف می‌کنیم. اگر نظری ناقض قوانینی که در بالا ذکر شده باشد، این نظرها توسط گروه مدیریت ما پاک می‌شوند. امیدواریم این‌کار به نظر اقتدارگرایانه نیاید و ما هم واقعاً تمایل نداریم نظری را پاک کنیم، اما اعتقاد داریم این بهترین راه برای حفظ مکانی مناسب برای اکثریت مخاطبان ماست (گاهی از ما می پرسند که چرا نظرهای توهین‌آمیز یا حملات را در تارنما باقی نمی‌گذاریم تا کسانی که مطالب را می‌‌‌خوانند، بتوانند افرادی را که وب‌چرخی می‌کنند، شناسایی کنند. این در عمل مترادف است با رفع نظارت از دهرم دات کام و معیارها و اصول مجموعه را بلاموضوع می‌کند و به نظر ما، برای گفت‌وگوها مفید نیست.)

۳- حتی اگر تنها بخشی از یک نظر از نگاهِ ما ناقض آئین‌نامه باشد، کل نظر حذف خواهد شد. ما نظرها را برای تغییر معنی، املاء و یا هر چیز دیگری که منظور کاربر بوده ویرایش نمی‌کنیم.

۴- گاهی وقتی یک نظر حذف می‌شود، لازم می‌شود که کل نظر‌های بعدی که به آن نظر رجوع می‌کنند یا چیزی از آن نظر نقل می‌کنند را هم حذف کنیم تا روند مکالمه حذف شود. یکی از دلایل این کار این است که نظر بعدی ممکن است، مستقیماً بخش‌های مشکل‌ساز نظر اصلی را نقل کند که تنها به مشکل دامن زده و آن را استمرار می‌بخشد. در چنین مواردی، هر مورد حذف به طور جداگانه مشخص نخواهد شد، چون نظرها را به هم خواهد ریخت.

۵- هنگامی که نظر‌های یک صفحه بسیار زیاد شود، یکی از نویسندگان دهرم ناب ممکن است، تذکری بدهد و پیشنهاد کند که مکالمه جای دیگری ادامه پیدا کند. این امر از این روست که بخش نظرهایی که طولانی شده‌اند، باعث کندی بالا آمدن صفحه برای همگان ‌شود. همچنین یکی از دلایل این کار می‌تواند به حاشیه رفتن و دور شدن از بحث باشد. بعد از مدتی که تذکر مربوطه فرستاده شد، شاید بخش نظرها مسدود یا کلاً پاک شود. بحث‌ها یا پیام‌های طولانی به تشخیص و مصلحتِ سردبیر دهرم ناب حذف خواهند شد.

۶- دسترسی شرکت‌کنندگانی که به طوری جدی، مستمر و عامدانه استانداردها و آئین‌نامه‌های مشارکت و قوانین را زیر پا بگذارند، مسدود خواهد شد. ما این کار را سرسری نمی‌گیریم و با آن دلبخواهی برخورد نمی‌کنیم، اما هدف ما ایجاد و حفظ تجربه‌ای آنلاین است که هم‌ساز با ارزش‌های دهرم و دهرم ناب باشد و ما سزاوار این حق هستیم که تصمیم‌هایی بگیریم که احساس می‌کنیم، به نفعِ آن ارزش‌هاست. پیش از هر گونه تعلیق یا مسدودیت امکان نظردهی، ابتدا تذکر به فرد نظردهنده داده می‌شود و فرصتی در اختیارش گذاشته خواهد شد تا روشش را اصلاح کند. لطفاً آگاه باشید که نویسندگان دهرم دات کام ممکن است از طریق ای‌میلتان با شما در خصوص نحوه‌ی مشارکتتان تماس بگیرند، به ویژه وقتی که مسأله‌ا‌ی درباره‌ی معیارها و اصول مجموعه پیش بیاید.

۷- نظارت بر نظر‌ها کاری بیش از سر و کله زدن با مشکلات است. گاهی ما هم به بحث می‌پیوندیم تا کمک کنیم، بحث بر سر یک موضوعی متمرکز بماند و یا خوانندگان را تشویق کنیم در بحث شرکت کنند.

با سپاس فراوان

سردبیر  سایت دهرم ناب

موضوعات مرتبط: [Post_Cat_Title] ,

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان :
|
مجموع امتیاز :


می توانید دیدگاه خود را بنویسید

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

منوی کاربری


عضو شوید:: فراموشی رمز عبور؟

نظر سنجی

از سایت دهرم ناب چند درصد راضی هستید؟


آمار وب سایت

آمار مطالب

:: کل مطالب : 62
:: کل نظرات : 57

آمار کاربران

:: افراد آنلاین : 1
:: تعداد اعضا : 23

کاربران آنلاین


آمار بازدید

:: بازدید امروز : 31
:: باردید دیروز : 18
:: بازدید هفته : 79
:: بازدید ماه : 31
:: بازدید سال : 1,627
:: بازدید کلی : 29,436